Jak se obléct na zimní trénink

Oblečení na sport v zimě – co na sebe? To je moje věčná otázka pokaždé, když jdu ven. Ano, vím, že nejsem jediná.  Nejprve běžím k teploměru, máme totiž takový ten starý dobrý teploměr venku na kuchyňském okně. Potom mrknu do appky v mobilu, jak má být nejbližší 2-3 hodiny. Meteoradar občas kecá, protože má obláček a z okna vidím azuro, ale už jsem si nějak zvykla na to mrknout “co kdyby náhodou”.

Co na sebe v zimě? Když se obleču moc, bude mi horko a budu se potit, když se ale obleču málo, bude mi zima a nachladím se. Kolik je tak akorát?

Nejen pro walkery je podstatné udržovat stálou tělesnou teplotu při tréninku. Hlavní funkcí oblečení tedy je izolace od venkovní teploty a ideálně odvod vlhkosti. Každý jsme jiný, někdo chodí v mínus 5°C ještě v mikině, jiný už je navlečený, jako sněhulák. Oblíkej se pocitově, pokud jsi zimomřivá/ý přidej vrstvu. Pár základních pravidel (nazvěme to poznatků) je dobré si připomenout.

Vezmu to od hlavy k patě po pořadí.

Čepice na zimní sport

V chladném počasí si vem čepici. Jedni odborníci tvrdí, že hlavou uniká z těla nejvíc tepla, druzí to zpochybňují. Ať už je to tak či onak, beru si čepici zejména proto, že nechci, aby mi prochladly dutiny a taky když se zpotím, bude mi velká zima na hlavu a na uši.

Já si v zimě na trénink beru i nákrčník, ať nedýchám úplně ledový vzduch. Tady přihodím poznámku pro ženy (ale třeba i pro muže): přibal si sebou balzám na rty. Ošlehané rty větrem štípou, hlavně u delších tras či tréninků.

Raději více tenkých vrstev než jednu hrubou

Vrstvi. Dej si na sebe několik tenčích vrstev oblečení. Snadno totiž kteroukoliv vrstvu sundáš, ale když ti bude chybět, bude ti prostě zima. Já nosím na zimní trénink tričko z merino vlny. Krásně hřeje, izoluje a ani po fakt náročném tréninku nepáchne potem. Pak dávám buď mikinu nebo vestu z funkčního materiálu a podle stupně pod nulou buď softshelku nebo funkční zimní bundu z dutého vlákna. Jsem spíše zimomřivá, takže preferuji být v teple. Ale klidně ti může stačit termotriko, mikina a vrchni vesta. Hlavní je chránit se proti větru a proniknutí chladu.

Funkce funkčního oblečení

Poznámka: je důležité, když už si dáš funkční nejspodnější vrstvu, aby ty další byly taky funkční. A to proto, že funkční sportovní oblečení je navrženo a vyrobeno tak, aby odvádělo vlhkost. A když ti bude krásně pracovat spodní triko, ale vrchní bavlněná mikina všechno zachytí a nepropustí, bude to k ničemu. A tak budeš mít na sobě mokrý kus zpoceného oblečení a začne ti být zima. 

Na ruce nasaď tenčí rukavice. Tohle je pocitové, mě mrznou konečky prstů vždycky než se rozhýbu, pak většinou rukavice nutně nepotřebuji. 

Nohy a zadek v teple

Na nohy mi většinou zima není, to ale neznamená, že nedbám na to, co na ně obleču. Beru si vyteplené legíny a zpravidla na ně vždy obleču ještě krátkou sportovní sukni. Chrání zadek a část stehen.

Poslední a velmi podstatnou částí oděvu na zimní sport venku jsou ponožky. Vybírej dobře, nebudeš litovat. Na trhu je nepřeberné množství ponožek na (snad) všechny sporty. V zimě beru ponožky hrubší, rozhodně vyšší a na ně dávám ještě pletené návleky, když je velká zima. Největší otázkou je obuv na zimní trénink. Můj názor jsem rozepsala samostatně v článku o botách na nordic walking.

Závěrem bych chtěla k oblečení na sport v zimě připomenout: svaly se v důsledku chladu stahují. I když ti je po celou dobu tréninku teplo, snaž se vyhnout tomu, že tě na konci ofoukne studený vítr. Může se stát, že se svaly stáhnou a dostaneš se do tzv. svalového třesu

Obzvláště v zimním období musíme dbát na své zdraví především. Já si třeba po tréninku dávám závěrečné protažení až doma, klidně hodinu po. Je to naprosto v pohodě i pro svaly, jsem v suchu a  v teple a vyhnu se nepříjemnému nachlazení, které by mě mohlo paralyzovat.

Ještě drobnost, ale veledůležitá! V zimě je tma už ve čtyři. Nezapomínej sebou čelovku a reflexní prvky. Musíš být vidět! Je to povinná výbava sportovce v zimě.

Jestli chceš vědět, kde oblečení nejčastěji nakupuju, tak přidávám krátký seznam:

Craft (Švédsko)- super akce na oblečení této značky mají často v ceskyraj.com

Nordblanc (ČR)- najdeš v každém obchoďáku i na netu nordblanc-obchod.cz

Kari Traa (Norsko)- nakupuji přes web norskamoda.cz

Lidl (ano, i v Lidlu mají občas super kousek, třeba funkční rukavice, ale i legíny)

Regatta (Británie)- na netu 4camping.cz

zimní oblečení nordic walking
Zimní oblečení Nordic Walking
Zimní oblečení Nordic Walking

nv-author-image

Anna Gajdičiarová

Díky mě zvedneš zadek z gauče a můžeš zhubnout. Vysvětlím ti základní prvky nordic walking, půjčím ti hole a budu s tebou pilovat chůzi. Jdu ven i v zimě, i když trochu prší, i když se mi nechce. Dojedu za tebou, když se tak domluvíme. Jezdím modrým broukem, který se jmenuje Hugo. Jsem vtipná, ale ne vždy hned ze startu. Většinou mám hezké, barevné oblečení a něco k zakousnutí v ledvince Jo a ráda (se) fotím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.