Nordic Walking Ostrava a okolí

Nordic walking (severská chůze) je kondiční chůze se speciálními sportovními holemi. Vznikl ve Finsku. První přemýšlení o využití holí pro kondiční účely se datuje do roku 1980 a vychází z letní přípravy běžců na lyžích. V roce 1988 proběhla první hromadná sportovní chůze s holemi bez lyží (to ještě o nordic walking nelze hovořit). V roce 1997 vzniklo anglické pojmenování nordic walking a s tím spatřily světlo světa i speciální nordic walking hole.

Pro nordic walking jsou důležité speciální hole, které si lidé často mylně zaměňují s trekovými holemi. Nordic walking hole jsou mnohem lehčí a mají speciální rukavičku, díky které můžeme vykonávat odraz šikmo vzad. Trekové hole jsou určeny pro oporovou chůzi, nordic walking hole pro chůzi kondiční, vzpřímenou.

Při chůzi zapojujeme cca 40 – 60% svalstva našeho těla, zatímco při nordic walking (NW) až 90% svalů (při správné technice chůze). U NW pracuje i naše horní polovina těla a protahují se prsní svaly. Díky odrazu z poutka (rukavičky) se zrychluje chůze a při pravidelném tréninku se zvyšuje kondice.

Jak na Nordic walking?

 1. Sežeň si dobrého instruktora nordic walking

  Věř nebo ne, ale youtube tě to zas tak dobře nenaučí, on totiž při praktikování neupozorňuje na chyby a je mu jedno, jestli si ublížíš a vzdáš to hned ze startu.

 2. Pořiď si správné nordic walking hole

  Nech si poradit od instruktora, je nutné mít správnou délku holí, vhodnou rukavičku, kvalitní a lehký materiál. Roli hraje všechno. Když ti nebude pohodlně a něco bude špatně, vzdáš to rychle a to nechceš (fakt). Hole můžeš koupit také v našem eshopu.

 3. Nauč se správně techniku

  Technika nordic walking je alfa a omega tohoto sportu. Špatné odrazy, nesprávné držení těla, nevhodná délka holí… to všechno může způsobit potíž, třeba bolest zad. A hýbeš se přece, aby ti bylo lépe, ne naopak. Ze startu budeš přemýšlet nad správnou koordinací pohybů a hlava s tělem občas vůbec nebude chtít spolupracovat. To se ale rychle zautomatizuje a pak půjde všechno samo.

 4. Kup si pohodlné a správné boty

  Pro nordic walking je vhodná obuv nízká (ne vysoké kotníkové pohorky), abys cítil/a pohyb nohy, aby ti bylo pohodlně, nic netlačilo a zároveň, aby noha byla chráněná. Budeš chodit v přírodě, můžeš zmoknout, šlápnout do bláta a nebo kráčet listím. Mysli na to. Samozřejmě chodit se dá i ve městě po asfaltových chodnících, kdy se používají tzv. “botičky” na hroty holí.

 5. Neustále trénuj

  Trénink přece dělá mistra. Opakováním se pohyby dostávají do podvědomí a najednou zjistíš, že jdeš zcela automaticky a už jenom při pomyšlení na odpolední lekci se narovnáš, protože víš, že když jdeš s holemi, tak jsi rovná/ý jako proutek! Ať nemáš trénink monotónní, střídej trasy. Nejen Ostrava je plná krásných tras. Můžeš je se mnou projít.

 6. Opakuj bod s tréninkem a občas si kup nové tréninkové boty

  Obzvláště u žen je velmi důležité opakováný nákup bot, protože dělá radost dvojnásobnou. Jednak z koupi nových bot a jednak z pohybu, že jo 🙂 .

Co ti Nordic Walking dá?

nordic walking tě zvedne ze židle

Zvedne tě ze židle

kulatá záda

Narovnáš kulatá záda

sport na hudbutí

Shodíš přebytečná kila

zavede tě do přírody

Zavede tě do přírody

poznání nových míst

Poznáš nová místa

kondiční sport

Získáš kondičku

chůze noví kamarádi

Najdeš nové kamarády

jak vyčistit hlavu při sportu

Extrémně vyčistíš hlavu

skvělý pocit z nordic walking

Budeš mít ze sebe skvělý pocit

Další bonusy Nordic Walking

nordic walking ostrava
 • dá se dělat celoročně, v zimě, v létě, pořád
 • do přírody můžeš jít kdy chceš, nemá otevírací dobu
 • neplatíš žádné členství ve fitku
 • počáteční investicí jsou hole a boty, nepotřebuješ drahé náčiní
Jak začít

Nordic Walking Ostrava - kde chodíme?

Nordic walking ostrava bělský les
Bělský les

Procházíme křížem krážem od Koliby ke kapli až po restauraci Dakota

Nordic walking ostrava poruba
Porubský les

Většinou vycházíme od kolejí VŠB kolem slunečných hodin až k myslivně

Nordic walking ostrava landek
Landek

Vždy začínáme u brány Hornického muzea a propleteme se různými cestičkami až k rozhledně

Nordic walking ostrava polanka
Do Polanky

Začínáme v zahrádkářské kolonii u Shopping parku a jdeme podél řeky Odry až k mostu do Polanky a zpět

Nordic walking klímkovice
Klímkovice

Z klímkovického lesíka, kolem cyklotrasy do Bítova

Nordic walking ostrava hrabůvka
Halda Hrabůvka

Začínáme u Benziny, poté jdeme krásnou trasou kolem jezírka zpět