Jak vybrat čelovku

Rázem se od podzimní rovnodennost zkrátil den a tma je dříve a dříve. Nezapomínej s sebou brát odpoledne na procházku/ trénink reflexní prvky a osvětlení, ať vás šero či tma nepřekvapí.

Jak vybrat čelovku – pár základních rad

Čelovek je na trhu nepřeberné množství. Rozdělím je pro účely tohoto článku na nabíjecí a bateriové. Obojí má své pro a proti. Setkala jsem se s názorem, že čelovky na baterky jsou v dnešní době už trošku “přežitek”. Na druhou stranu, když se ti náhodou vybijí baterky a nosíš s sebou náhradní, tak je prostě vyměníš a jdeš dál. U nabíjecí čelovky musíš myslet na dostatečné nabití, než vyrazíš. Nebo nosit powerbanku, jenže zkus napíchnout čelovku do powerbanky a jít nebo čekat až se nabije.

Na druhou stranu mám ale zkušenost, že při nízkých teplotách se baterky extrémně rychle vybíjí a tak je svítivost čelovky docela mizerná. Asi také záleží od druhu baterek.

Dalším kritériem výběru je svítivost- tedy to jak daleko a intenzivně bude čelovka svítit. Často najdeme čelovky v rozmezí 100-1000 lm(lumenů), já mám 250lm a myslím, že v pohodě. Přece jenom, potřebuju vidět hlavně před sebe, nejdu osvětlovat fotbalový stadion.

Třetím bodem, který chci zmínit u výběru čelovky je způsob nošení. Tedy aby dobře držela. Variant je několik. Může být jednoduchý popruh na upevnění kolem hlavy- jako čelenka, nebo popruh a ještě středový pruh přes temeno hlavy, abys měl/a jistotu, že čelovka opravdu nebude klouzat dolů.

Většina čelovek má nastavitelný úhel/ sklon světla. Při výběru dávej pozor, aby byl nastavovací mechanismus dostatečně pevný, ať to světlo prostě na hlavně “neblemcá” u každého kroku.

Jakou čelovku nosím já?

Kromě čelovky na obyčejné vyměnitelné baterky nosím běžecký popruh přes rameno a kolem hrudníku. Ten je nabíjecí a má dokonce zadní červené světlo. Jsem tak vidět i pro ty, kteří jdou /jedou za mnou. Je neskutečně praktický zejména proto, že světlo mám umístěno na hrudníku, tedy nestane se, že bych protijdoucím osobám svítidla přímo do očí.

jak vybrat čelovku

Když nejdu jenom po lese, ale třeba i v zastavěné oblasti, kde můžu potkat auto, mám s sebou vždy ještě svítící reflexní klipy, které si připínám na rukáv, zip u bundy nebo na okraj sukně. Sice vypadám trochu jako vánoční stromeček, ale řídím se zásadou: Vidět a být viděn!

A když už nic, tak máme téměř všichni mobil se světýlkem, rozhodně ho použij.

Pokud jdeš trénovat za tmy, ať už ráno nebo večer, pamatuj na pár dobrých rad:

  • zkontroluj si nabití čelovky nebo přibal baterky
  • jdi známou cestou
  • měj u sebe vždycky telefon pro případ nouze
  • ideálně nechoď se sluchátky na uších
  • nesviť ostatním do obličeje
  • drž se zásady: Vidět a být viděn!
  • nezapomínej, že v mrazu se zařízení mnohem rychleji vybíjí

Hodně krásných kilometrů ve tmě.
Anička

nv-author-image

Anna Gajdičiarová

Díky mě zvedneš zadek z gauče a můžeš zhubnout. Vysvětlím ti základní prvky nordic walking, půjčím ti hole a budu s tebou pilovat chůzi. Jdu ven i v zimě, i když trochu prší, i když se mi nechce. Dojedu za tebou, když se tak domluvíme. Jezdím modrým broukem, který se jmenuje Hugo. Jsem vtipná, ale ne vždy hned ze startu. Většinou mám hezké, barevné oblečení a něco k zakousnutí v ledvince Jo a ráda (se) fotím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.