Jak si vybrat boty na nordic walking?

Všude možně na internetu najdeš mnoho doporučení a rad, jak vybrat správné boty na sport. Ať už je to běh, fitness nebo třeba nordic walking. Takže jsem si říkala, že nebudu psát 10+ rad, jak na výběr obuvi, ale spíše dám dohromady pár užitečných informací, kterými jsem si pomáhala při výběru bot na nordic walking já.

Klasické holčičí myšlení- “jsou ty boty hezké” jsem samozřejmě měla taky, ale kromě toho, že budu mít krásné nové boty jsem přemýšlela i o tom, jak mi v těch botech bude. 😉

Jaké boty na zimní nordic walking?
Jaké boty na letní nordic walking ?

Hned ze startu mi přijde logické napsat, v čem chodím. Na zimu a do deštivého počasí, když je v lese bahno, mám Alpine Pro WATE. Nejsou super nepromokavé a voděodolné, ale mají částečně softshellový povrch a širokou špičku (o důležitosti šířky boty ještě napíšu) a nějakou tu vodu přece jenom nepropustí .
Na léto mám běžecké boty Nike (viz. obrázek). Taky se širší špičkou, lehoučké s výraznějším vzorkem podrážky.

Výběr bot na nordic walking

Rady, jak si vybrat boty na nordic walking

Na co je dobré se zaměřit? Primárně si řekni, kde budeš chodit- jestli lesy, louky, měkčí povrch nebo silnice? U měkčích povrchů bych klidně vybírala trailové tenisky. Mají trošku členitější podrážku a drží v terénu. Podstatné je, aby měly dostatečně širokou špičku, ať nemáš odřeniny a puchýře na palcích nebo malíčcích. Taky by měly být aspoň o půl čísla větší- budeš chodit z kopce a do kopce a tam je “vůle” v botě dobrá. Vždycky zkoušej s ponožkou (nezkoušej na silonky). Boty vybírej určitě nízké, ne kotníkové. Kotník má při chůzi pracovat a když ho zmáčkneš ve vysoké botě, tak moc nebude.

V létě ber na nohy lehké tenisky, klidně běžecké, poradí ti v každém dobrém obchodě se sportovní obuví. Já nenosím takové ty tenisky, které mají síťkované svršky. Ono to sice krásně “dýchá”, ale chodím spíš v lese, kde se mi do bot pořád dostává jehličí a různé smetí. Takže beru pevné tenisky, “neděravé”. A rozhodně PONOŽKY! Vždycky. Bez ponožek na trénink ani náhodu. Noha se v botě potí a už to dře. A to nechceš.

Ponožky na sport

Ponožky jsou docela opomíjenou součástí oblečení každého sportovce. Vybírej funkční ponožky- jak na zimu, tak na léto. Takové ty kotníkovky se stromečky jsou sice krásné a tematické, ale také můžou obsahovat příměs silonu a noha rázem páchne, jako …. no prostě ne.

Ještě k množství bot na nordic. Někdo nosí celoročně jedny boty na každý trénink. Když chodíš 1-2x za týden, tak je to v pořádku. Když chceš trénovat častěji, 4-5x týdně, pořiď si radši boty dvoje. Jednak by se měly střídat, aby se stihly “vyvětrat” a jednak můžeš jeden den skočit do louže a druhý den třeba nebudeš mít v čem jít, protože boty ještě nevyschly. A zatřetí k problematice více bot- noha bude mít změnu ve tvaru podrážky, třeba i sklonu chodidla, co je pro nohy pozitivní.

A v neposlední řadě, kdo by nechtěl více bot (že holky)? :-))

Pár rad k výběru bot na nordic walking máš, určitě si na ně vzpomeň, když si půjdeš pořídit ty svoje. Nejdůležitější je, aby ses v botách cítil/a dobře a nikde netlačily.

A co cena bot na nordic walking?

To opravdu záleží od typu a modelu, který ti bude sedět, taky od značky a “funkcí” bot. Já volím cestu- čím častěji budu chodit, tím více se zabývám výběrem správné boty a jsem ochotna si za ni připlatit. Moje nohy jsou pro mě extrémně důležité. Každý den, celý den totiž nosí celé mé tělo a zaslouží si, abych o ně pečovala co nejlépe.

Toto stojí za úvahu při výběru bot obecně, takže ne vždy je zlato co se třpytí a občas nemusí být naše sportovní boty nejkrásnější na světě a nemusí ladit s celým našim outfitem. Musí nám v nich prostě být skvěle!

 

Máš vybráno? Super. Začni s Nordic Walking hned teď.

nv-author-image

Anna Gajdičiarová

Díky mě zvedneš zadek z gauče a můžeš zhubnout. Vysvětlím ti základní prvky nordic walking, půjčím ti hole a budu s tebou pilovat chůzi. Jdu ven i v zimě, i když trochu prší, i když se mi nechce. Dojedu za tebou, když se tak domluvíme. Jezdím modrým broukem, který se jmenuje Hugo. Jsem vtipná, ale ne vždy hned ze startu. Většinou mám hezké, barevné oblečení a něco k zakousnutí v ledvince Jo a ráda (se) fotím.

1 komentář na “Jak si vybrat boty na nordic walking?”

  1. Pingback: Oblečení na sport v zimě - Naturewalk.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.