Jak se obléct na letní trénink Nordic Walking

…ať mi není moc horko, ale co když v lese bude chládek a bude mi zima? A co když začne pršet?

Specialitou žen je opravdu podrobně řešit, co na sebe, když jdeme ven. Chápu to, jsem žena a řeším to také. Nicméně ať to není jen o ženách, i muži to řeší (občas). Abych vám to přemýšlení a analyzování trochu ulehčila, mám pro vás pár užitečných tipů, jak na oblékání v létě. Co nezapomenout a co naopak vynechat.

Letní výbava na nordic walking

Na léto berte sebou vždy ledvinku s kapsou na pití. Hydratace je nejdůležitější. To si pamatujte. I když nemáte žízeň, pořád je venku teplo (předpokládejme, že je v našem středním zeměpisném pásmu běžné léto) a vy potřebujete doplnit nejen to co jste tzv. “vypotili”. Nemusíte brát hned 2 litry, ale aspoň půl litru tekutin an hodinový trénink přibalte.

oblečení na letní nordic walking

Dále do ledvinky s sebou beru repelent proti komárům a klíšťatům. Bez toho nejdu z domu. Někdy beru i opalovací krém. Záleží v jakou denní dobu jdu, občas se bez opalováku obejdu, ale bez repelentu ani náhodou. Či v lese, u vody, kolem rybníků… komáři jsou všude a klíšťata vlastně také. Ty já bytostně nesnáším. Ale pojďme dál, ať příliš nepobouřím entomology.

Co si obléct v létě na nordic walking?

Pokrývku hlavy, pokud jdete přes den a víte, že na vás bude svítit slunko. Berte kšiltovku, klobouk, cokoliv. Já osobně v kšiltovce moc parády neudělám, beru proto spíše klobouky. Vím, vím. Paráda není to primární. No proč se nelíbit sama sobě a necítit se dobře v tom, v čem jdu ven?

V létě nosím tílka, případně funkční trika s krátkým rukávem. To stačí. Hlavní je, aby to dýchalo, odvádělo pot a neudělalo kolem nás zbytečný “fóliovník” .

Další část mého outfitu na nordic walking tvoří krátké šortky (kraťasy) nebo delší “tříčtvrťáky” pod kolena. Ty mám radši. Je to proto, že když se náhodou dostaneme do vysoké trávy nebo jdeme přes kopřivy, tak více látky zakryje více kůže- však víme, zkrátka je to trochu praktičtější. No a když jsi jít opravdu na parádu:-), obleču si funkční sukni s všitými kraťasy. Ta mě docela baví. Všude možně v sportech i na internetu najdete krásné barevné kousky ve všech možných velikostech. Záleží jen na typu vaší postavy, zda daný střih bude postavě přívětivý a budete se ve sportovní sukni cítit příjemně.

oblečení na nordic walking

Obuv na letní nordic walking

A jsme u nohou. Máme tříčtvrťáky a jdeme na boty. V létě doporučuji zvolit prodyšnou, ale zároveň pevnou obuv. Při výběru zvažte terény, ve kterých nejčastěji chodíte nordic walking a podle toho volte i podrážku.

jak vybrat boty na nordic walking

Tyto boty na Nordic Walking nosím já.

Já mám ráda tzv. trailové běžecké boty. Jsou noze velmi přizpůsobivé a současně mají členitou podrážku, která vás v terénu podrží. Tuto sezonu mám na střídačku boty od AlpinePro a Reebok a ještě se síťovinou Salomon.

Klidně se nebojte ani síťoviny na povrchu, pokud bude však bota zpevněná na špičce, na patě i po stranách. Podívejte se například na boty od The North Face, Salomon nebo KEEN (tyhle jsou sice dětské, ale až do vel. 39, takže v pohodě i dámské:-))).

Rozhodně doporučuji mít alespoň dvoje boty, pokud pravidelně trénujete, abyste je mohli obměňovat.

Nevyzpytatelné počasí

Samozřejmě, i mě se už x-krát stalo, že jsem vycházela za modré oblohy a domů dorazila po pořádné průtrži mračen.
Doporučuji mrknout před každým tréninkem venku na meteoradar a posunout si ty obláčky o 2 hodiny dopředu. Budete vědět, zda něco čekat či ne. Ale pro sicher sebou v ledvince nosím aspoň jednorázovou pláštěnku. Velká je asi jako kapesníky, takže nezabere moc místa a skoro nic neváží. A když je ouvej, krásně poslouží.

A pokud jdete ven a víte předem, že zmoknete, hoďte do ledvinky třeba aspoň běžeckou větrovku– opět, skoro nic neváží a když náhodou budete moknout, nebude vám pak zima, než dorazíte domů do sucha.

pláštěnka nordic walking

Klienti na tréninky často chodí v mikinách či softshellových bundách. Je jim pak vedro a tak vrstvy sundávají, jenže pak neví, kam s nimi. Nenoste tyto svršky kolem pasu. Nebo noste, ale dejte si záležet na jejich “poskládání”. Už jste se mnou byli na tréninku, kdy jsem vám říkala, jak na to, aby vám bunda či mikina nebránila v pohybu rukou za tělo?

Pokud ne, tak určitě ještě přijde ten čas.

Anička

nv-author-image

Anna Gajdičiarová

Díky mě zvedneš zadek z gauče a můžeš zhubnout. Vysvětlím ti základní prvky nordic walking, půjčím ti hole a budu s tebou pilovat chůzi. Jdu ven i v zimě, i když trochu prší, i když se mi nechce. Dojedu za tebou, když se tak domluvíme. Jezdím modrým broukem, který se jmenuje Hugo. Jsem vtipná, ale ne vždy hned ze startu. Většinou mám hezké, barevné oblečení a něco k zakousnutí v ledvince Jo a ráda (se) fotím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.